Çankırı İl Koordinatörlüğü

TKDK İLE 2022’DE HAYAT BULAN YATIRIMLAR 11
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından 2022’de girişimcilere sağlanan hibe destekleriyle kırsal alanlarda hayata geçirilen yatırımlarda 5 bin 600 vatandaş istihdam ediliyor.

Avrupa Birliği (AB) standartlarında, yüksek bilgi teknolojileriyle üretim yapan tesislerin malları iç ve dış piyasaya sunuluyor.

Sağlanan hibe desteklerinden faydalanmak için proje başvurusu yapan kadın girişimcilere ve 18-40 yaş arası genç yatırımcılara proje seçiminde ek puan verilerek pozitif ayrımcılık sağlanıyor.

Ev hanımından “apart otel” yatırımı

Ardahan’da yaşayan ev hanımı Nebahat Koç, eşini ikna edip iş hayatına atılarak apart otel kurdu.

Koç, TKDK Ardahan İl Koordinatörlüğünün bilgilendirme toplantısında hibe desteklerinden haberdar oldu ve kırsal turizm yatırımı yapmaya karar verdi.

Eşini ikna ederek projesini hazırlayıp TKDK’ya sunan Koç,  toplam 2,3 milyon TL’ye mal olan yatırımı için  1,5 milyon TL hibe aldı.

Otelde 3 vatandaş istihdam ediliyor.

Bu kooperatif günlük 300 ton süt topluyor

Aydın’ın Nazilli ilçesinde kurulan ÖR-KOOP Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi günlük 300 ton süt topluyor.

Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Önal, yaptığı açıklamada, 1979’da 7 ortakla kurulan kooperatifin şu an 3 bini geçen üyesiyle Türkiye’nin en büyük kooperatiflerinden birisi olduğunu söyledi.

ÖR-KOOP olarak 8 ilçede süt topladıklarını belirten Önal, şöyle konuştu:

“Peynir, yoğurt ve ayran üretimi yaptığımız süt işleme tesisimiz, yem fabrikamız, soğuk hava depomuz ve üreticilerimizin süt, incir, zeytin ve kestanesini işleyerek kendi markamızla satışa sunduğumuz 8 marketimiz var. Yatırımı gerçekleştirdiğimiz süt toplama merkezimizde üreticilerimizden topladığımız süt miktarını günlük 300 tona çıkardık. Günden güne büyüyen kooperatifimiz için araç ve makine ekipman ihtiyacı sürekli artmaktaydı. Yeni oluşan güzergahlarımıza erişim, ekonomik ömrünü tamamlayan araçlarımız bizi böyle bir yatırıma zorunlu kılıyordu. TKDK Aydın İl Koordinatörlüğüne sunduğumuz projeyle hibe almaya hak kazanarak, süt toplama merkezine 24 araç ve ekipman aldık.”

Önal, yatırımının tutarı 9, 8 milyon TL olduğunu aktararak, TKDK’nın bu yatırım için 5,5 milyon TL hibe desteği sağladığını dile getirdi.

110’u süt toplama merkezlerinde olmak üzere tüm tesislerde toplam 151 vatandaşın istihdam edildiğini ifade eden Önal, elektrik giderlerini karşılamak amacıyla yenilenebilir enerji yatırımı planladıklarını kaydetti.  

Köyünde günlük 1 ton süt üretiyor

Elazığ’ın Karakoçan ilçesine bağlı Akbulak köyünde yaşayan girişimci İnan Eşiyok, kurduğu çiftlikte günlük 1 ton süt üretiyor.

Eşiyok, yaptığı açıklamada, aile mesleği dolayısıyla kendisinin de küçük yaşlardan itibaren tarım ve hayvancılığın içerisinde bulunduğunu söyledi.

Komşu köylerde TKDK destekleriyle yapılan çiftlikleri gördüğünü ve hibe desteklerini öğrendiğini belirten Eşiyok, şöyle konuştu:

“Toplam 27 bin metrekare alan üzerine yaklaşık 5 bin metrekare büyüklüğünde ahır, yer deposu, revir, gübre çukuru ve sağımhane mahallerini yaptık ve bunun yanı sıra sıyırıcı, süt sağım makineleri, basınçlı yıkama makinesi gibi gerekli makine ekipmanları da alarak Avrupa standartlarında 100 büyükbaş süt hayvancılığı tesisi kurduk. TKDK bize 2 milyon 970 bin TL hibeyle koltuk değneği oldu. Böylelikle yaklaşık 5 milyon TL’lik bir yatırımı köyümüze kazandırdık.”

Eşiyok, işletmede daimi olarak 4 kişiyi istihdam ettiklerini kaydetti.

Cimer