Çankırı İl Koordinatörlüğü

Çankırılı Çiftçi Kadınlar İş Başında


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörlüğü IPARD II programı 3. Çağrı ilanı kapsamında hibe almaya hak kazanan başvuru sahipleri ile hibe sözleşmelerini imzalamaya devam ediyor.
 
IPARD II programı Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri kapsamında Çankırı’da Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği, Mantar Üretimi, Ahşap Oymacılığı, Güneş Enerjisi ve Yeme İçme – Dinlenme Tesislerinin İnşası gibi oldukça geniş bir yelpazede 100’ün üzerinde projenin hibe almaya hak kazandığı daha önce Kurumumuz tarafından duyurulmuştu.  Söz konusu projelerle hibe sözleşmelerinin imzalanması işlemleri İl Koordinatörlüğü tarafından yürütülmekte olup, bu projelerin tamamına yakını ile hibe sözleşmeleri imzalanmış, geri kalan sözleşmelerin ise Kasım ayı içerisinde tamamlanması öngörülmektedir.
Program çerçevesinde hibe almaya hak kazanan başvuru sahiplerinden olan ve 1 Kasım Perşembe günü sözleşmesini imzalayan kadın çiftçilerden olan Songül DURLANIK, hibe sözleşmesini TKDK Çankırı İl Koordinatörümüz Emre AKBIYIK’ın elinden aldı. Proje kapsamında Aspir üretimi yapacak olan Songül DURLANIK, “ Projemizin onaylanmış olmasından dolayı çok mutluyum. Uzun yıllardır çiftçilik yapıyorduk, Üretim sırasında temel ihtiyacımız olan ekim makinesi, diskaro, pulluk, römork, ilaçlama ve gübre serpme makinesi gibi 10 tarımsal aleti TKDK desteği ile almaya hak kazandık, destek olan herkese sonsuz teşekkür ederim” şeklinde konuştu. Toplam yatırım tutarı yaklaşık 84 bin lira olan projenin % 65’ine tekabül eden yani yaklaşık 53 bin lira TKDK tarafından hibe olarak karşılanacak.


Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TKDK Çankırı İl Koordinatörümüz Emre AKBIYIK, “IPARD II programı 3. Çağrı dönemi öncesi ilimizin hibe desteklerinden azami ölçüde faydalanabilmesi amacıyla yürüttüğümüz tanıtım çalışmalarında projelerin seçilmesine esas oluşturan sıralama kriterlerinin önemi üzerinde ısrarla durmuş, bu çerçevede kadın çiftçilerimizin öncelikli gruplar arasında yer aldığını her fırsatta vurgulamıştık. Geldiğimiz noktada bu çağrı döneminde hibe almaya hak kazanan yatırımcılarımızın yarısından fazlasını genç ve kadın yatırımcılardan oluşması çalışmalarımızın sonuç verdiğini göstermesi bakımından oldukça önemli bir veri olarak durmaktadır” dedi.
AKBIYIK, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri kapsamında hibe sözleşmelerinin imzalanmasına yönelik çalışmalarda sona yaklaştıklarını dile getirerek, Tarımsal İşletmelerin Fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar başlığı olarak adlandırılan hayvancılık projelerinin inceleme sürecinin devam ettiğini belirterek sözlerini tamamladı.
Cimer