Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Çankırı İl Koordinatörlüğü

Çankırı’da Kırsal Turizm sertifika programları başlıyor


IPARD Programı ile kırsal alanların sürdürülebilir kalkınması adına kırsal turizm faaliyetleri desteklenmekte ve kırsal alanların gelişmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Program çerçevesinde kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi, göçün engellenmesi ve kadın istihdamının arttırılması amacıyla kırsal alanlarda gerçekleştirilecek; konaklama tesisleri(otel, pansiyon vb.), çiftlik turizmi, yeme – içme(restoran, kafeterya vb.) ve yol kenarı dinlenme tesisleri gibi yatırımlara % 65 hibe imkânı sağlanmaktadır.

Bilindiği üzere IPARD Programı kapsamında projelerin değerlendirilmesi aşamasında hibe desteği almaya hak kazanan projelerin belirlenmesi için sıralama kriterleri esas alınmaktadır. Dolayısıyla proje başvuru yapacak vatandaşlarımızın sektör bazında belirlenmiş sıralama kriterlerine azami ölçüde dikkat etmeleri gerekmektedir.

IPARD Programı kapsamında hibe desteği sağlanacak işletmelerin sürdürülebilirliği ve karlılığı ön planda tutulmaktadır. Sağlanan hibe desteğinin amacına ulaşması, yatırımcılarımızın proje planlamalarını yaparken bilinçli hareket etmeleri ve yapılması planlanan eğitimin sonrasında eğitimli başvuru sahiplerinin bir adım öne geçmesi adına; İl Koordinatörlüğümüz ve Nurettin Ok Halk Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile Kırsal Turizm konulu sertifika programı düzenlenecektir. İlimizde kırsal turizm sektöründe yatırım yapmayı planlayan girişimcilerimizin Kasım ayının ilk haftası gerçekleştirilmesi öngörülen eğitimler için 13 Ekim Cuma mesai bitimine kadar İl Koordinatörlüğümüze başvuru yapması gerekmektedir.
 

Kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla