Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Çankırı İl Koordinatörlüğü

TKDK’dan Kurşunlu’ya 8 Milyonluk yatırım


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) Çankırı İl Koordinatörlüğü günlük 15 ton süt işleme kapasiteli tesisin kurulumu için hibe sözleşmesi imzaladı.
 
TKDK Çankırı İl Koordinatörlüğü hibe almaya hak kazanan proje sahipleri ile sözleşme imzalamaya devam ediyor. Bu çerçevede 30 Mayıs Salı günü TKDK Çankırı İl Koordinatörlüğü hizmet binasında Öztu Mimarlık Mühendislik Bilişim Sistemleri Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi ile hibe sözleşmesi imzalandı. İmza törenine, proje sahibi firmayı temsilen Ömer Emrah Sevdi ve TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık’ın yanı sıra İl İstihdam ve mesleki eğitim kurulu nisan ayı toplantısının ardından kurum çalışmaları hakkında bilgi almak üzere hizmet binasında bulunan Çankırı Valisi Sayın Mesut Köse ile birlikte Kurşunlu Belediye Başkanı  Şakir Kaymak katıldı. Vali Köse’ye proje hakkında kısa bilgiler aktaran İl Koordinatörü Akbıyık’ın konuşmasından satırbaşları ise şöyle;

Çankırı’da bugüne kadar bir proje için ödenmiş en yüksek hibe olacak,

Çankırı Kurşunlu ilçesinde kurulacak olan tesis günlük 15 ton süt işleme kapasiteli olup, Çankırı üreticisinden topladığı sütleri işleyerek, Ayran, yoğurt, Beyaz peynir, Lor peyniri, krema ve Kaşar peyniri üretimi planlanmaktadır. Toplam kapalı alanı 4.184,5 m2 olarak planlanan yatırım İdari bina, İşleme tesisi, soğuk hava depoları gibi bölümlerden oluşmakta olup, projenin yatırım tutarı yaklaşık 8 milyon TL, alacağı hibe tutarı ise 4 Milyon TL civarındadır.

Hedef 100.000 kişiye istihdam

Kurumumuzun 2014 – 2020 yılları için belirlemiş olduğu stratejik hedeflerin başında, IPARD programı çerçevesinde kullandırılacak toplam 1 Milyar 45 Milyon Avro tutarında hibe ile 100.000 kişiye yeni istihdam yaratılması gelmektedir.
Bugün imzaladığımız sözleşme ile yatırım tamamladığında daimi olarak 26 kişiye istihdam sağlayacak projenin önemli detaylarından birisi de istihdam edilecek personelin en az % 30’unu kadın kontenjanı olarak belirlenmiş olmasıdır.

Üretimin her aşaması AB standartlarında gerçekleşecek,

Yatırımın sonunda işletmenin tamamında AB standartları sağlanmasının yanı sıra istihdam edilecek tüm personelin çalışacağı iş kolu üzerinde bilgi düzeyini arttırmak ve üretim kalitesinin standarizasyonu amacıyla Haccp Prensipleri, Kalite ve Gıda Güvenliği Eğitimi gibi konularda eğitimler düzenlenmesi hedeflenmektedir.
 
 
 
IPARD ile Süt üretim kapasitemiz 46 Ton  arttı,

Kurum olarak destek verdiğimiz tüm sektörlere bütüncül bir anlayışla yaklaşıyoruz. IPARD I programı kapsamında Süt üreten tarımsal işletmelere yatırım çerçevesinde 19 projenin uygulanması tamamlanmıştır. Söz konusu projeler ile ilimizdeki işletmelere 1822 baş kapasite eklenmiş, süt üretim kapasitesi ise 46 ton artmıştır. Söz konusu artış ile birlikte üreticilerimizin sütlerini pazarlayacak uygun kanalları oluşturamazsak işletmelerimizin sürdürebilir olmaları mümkün gözükmemektedir. Bu anlamda bugün imzaladığımız sözleşme yaratacağı yeni istihdam olanaklarının yanı sıra süt üreticilerimize yeni pazarlama kanalları oluşturması bakımından oldukça önemlidir.